Yerköy Haber Gazetesi

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven Çiftçilerin sorunlarını gündeme getirdi

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven Çiftçilerin sorunlarını gündeme getirdi
10 Haziran 2021 - 12:50

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, Yerköy’de yaptığı çeşitli ziyaretlerde ilçe esnafını, muhtarları, Ziraat Odası’nı ve siyasi parti temsilcilerini ziyaret etti.

Milletvekili Keven, Yerköy CHP ilçe örgütünü ziyaret ederek çeşitli sorunları olan vatandaşlarla bir araya geldi. Ardından İl Başkanı Abdullah Yaşar ve İlçe Başkanı Hakan Uyar ile birlikte ziyaret ettiği Mahalle Muhtarları Derneği’nde Dernek Başkanı 100. Yıl Muhtarı Ömer Ersoy ve mahalle muhtarları ile görüşerek mahallelerinin talepleri hakkında bilgi aldı. Keven daha sonra, Yerköy Ziraat Odası Başkanı Cahit Metin’i ve yönetimini, Köy Muhtarları Derneği Başkanı Çamdibi Köyü Muhtarı Aydın Savaş ve köy muhtarlarını ziyaret ederek köylerin eksiklerini ve çiftçilerin taleplerini dinledi. Yaşanan kuraklık afeti ve çiftçi borçları hakkında konuşan Keven, “Köylerimizin talepleri ve eksikleri hakkında bilgi aldık. Bu talepleri İl Özel İdaresi’ne ve Sayın Vali’ye ileteceğim. Çiftçilerimizin yaşamış olduğu kuraklık afeti için verilmesi gereken destekleri geçtiğimiz hafta Meclis’te de gündeme getirdim. Kuraklık oranına göre çiftçilerimize dekara 200 lira destek verilmeli ve gübre tohum temin edilmeli. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 100 lira destek konusunda resmi gazetede yayımlanan bir şey yok. Detaylar belli değil ama kuraklık oranına göre azalacak şekilde bir destek verileceği açıklandı. Ziraat Odaları ile birlikte bu desteğin 200 lira olması gerektiğini ısrarla vurguluyoruz. Çiftçilerimiz bu desteğin acil sonuçlanmasını talep ediyorlar. Destek vereceğiz diye duyurular yapıp ardından getirilen şartlarla destek alamaz hâle gelinmesinden yana tedirginler. Çiftçi gözünün nuru ekinini hasat edemeden köylerde tarlasını hayvanların yaylımına açtı. Sulama suyu olan köylerde DSİ barajdan Delice’ye su bırakmadığı için tarlalarını sulayamıyorlar. Bölgenin Çukurovası olan Yerköy’de sulu tarım bitme noktasına geldi. Çiftçi kuraklık afeti ile baş başa bırakılmamalı. Mutlaka ciddi bir destek sunulmalı. Şuan yüz binlerce çiftçi birikmiş borcunu nasıl ödeyeceğini düşünüyor. Yozgat’ta tarlada traktörü haczedilen çiftçilerimiz var. Çiftçilerimize sıfır faizli bir kredi desteği sunulmalı ve sicil affı getirilmeli. Borç ertelemesi özel bankalara olan borçlarını da kapsayacak şekilde genişletilmeli. Beşli çetelere değil üretimin teminatı çiftçiye destek olunmalı. Betona değil üretime destek olunmalı. Aksi takdirde çiftçilerimizin önümüzde ki yıl üretim yapacak dermanı yok!” diye konuştu.

Daha sonra İyi Parti ve Saadet Partisi Yerköy ilçe başkanlıklarını da ziyaret eden Milletvekili Ali Keven ve beraberinde ki heyet buradan sonra Yerköy Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mahmut Küpeli’yi ve hastane personelini de ziyaret etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Bu web sitesi Flatinium Agency tarafından tasarlanmıştır