Yerköy Haber Gazetesi

ÇİÇEKDAĞI’NDA “HAYDİ” UYGULAMASI ANLATILDI

ÇİÇEKDAĞI’NDA “HAYDİ” UYGULAMASI ANLATILDI
18 Mart 2022 - 17:30

İçişleri Bakanlığı’nca çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçların önüne geçmek ve bu konuda duyarlılığı artırmak amacıyla hayata geçirilen Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) mobil ihbar uygulaması Çiçekdağı’nda tanıtıldı.

Farkındalık oluşturmak için Esnaf ve Kurumlar ziyaret edilerek, bilgilendirme broşürü dağıtıldı. HAYDİ Mobil Uygulamasını bir çok vatandaş telefonuna indirdi.

İç İşleri Bakanlığı Genelgesinde yayınlanan 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu Kapsamında,sokakta yaşayan canlılara birey hakkı verilmesi doğrultusunda HİYADER Hayvanlar için Yaşam Derneği besleme grubu gönüllü üyelerinden Fahri Genç ile birlikte vatandaşlar bilinçlendirildi.

Yapılan açıklamada: HAYDİ uygulaması Apple Store ve Play Store üzerinden cep telefonlarına indirilebilecek olup vatandaşlarımız Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve doğum tarihi bilgilerini yazarak uygulamaya giriş yapabileceklerdir. Sonrasında cep telefonuna gelen doğrulama kodunun girilmesi ile uygulama aktif hale gelecektir. Ayrıca vatandaşlarımız bu uygulama üzerinden ihbar konusu ile ilgili fotoğraf da paylaşabilecektir.

HAYDİ Mobil uygulaması üzerinde oluşturulan ana ve ara yüzler aracılığıyla hem çevre ve doğa ile ilgili hem de hayvanları öldürme veya yaralama, sokağa atma, aç/susuz bırakma, kötü davranma, gücünü aşan yük yükleme, zararlı yiyecek içecek verme, hayvanların gürültüye neden olması, çevrenin kirletilmesi suretiyle hayvanın zarar görmesi, trafikte hayvana çarpıp yardım etmeme, işkence, eziyet, zarar verme, cinsel ilişkide bulunma, hayvanların cinsel içerikli yayınlarda kullanılması, bakımlarını ihmal etme, hayvanların dövüştürülmesi suretiyle kumar oynama/oynatma, tehlike arz eden hayvanları üretme, ülkeye sokma vb. adli veya idari işlem yapılmasını gerektiren konularda vatandaşlarımız tarafından kolluk kuvvetlerine anlık olarak ihbarda bulunabilecektir.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Bu web sitesi Flatinium Agency tarafından tasarlanmıştır