Yerköy Haber Gazetesi

OTİZM EKSİKLİK DEĞİL, FARKLILIKTIR

OTİZM EKSİKLİK DEĞİL, FARKLILIKTIR
02 Nisan 2024 - 12:53

Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla Yerköy İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından bilgilendirme çalışması yapıldı. çocuğun ismi söylendiğinde tepki vermemesi, işaret edilen yere bakmaması, kendini ifade etmemesi gibi belirtilerin otizmden kaynaklanabileceğini ifade ederek, erken teşhis ve müdahalenin çocuğun gelişim sorunları yaşamaması açısından önemli olduğunu dile getirildi.
Otizm Nedir?
Otizm hakkında bilgiler veren Yerköy İlçe Sağlık Müdürlüğü, “2 Nisan, Otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacı ile ‘Dünya Otizm Farkındalık Günü’ olarak ilan edilmiştir. Tam olarak nedeni bilinmeyen otizm, genellikle 0-3 yaş arasında başlayan ve ömür boyu devam eden gelişimsel bir bozukluktur. Otizmin temel belirtileri arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, gözlerin bir yere takılıp kalması, ismi söylendiğinde bakmamak, sözleri tekrarlamak, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar gözlenmektedir. Çocuğunuzda otizm belirtileri görüldüğü zaman mutlaka bir uzmana başvurmak önemlidir” açıklamasında bulundu.
Otizm tedavisi nasıl olur?
Otizm tedavisinin amacının, otizmli çocuğun sosyal ve bireysel yeteneklerini geliştirmek olduğu ifade edilerek, “Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi, erken tanı ile yoğun, sürekli ve özel eğitimdir. Tedavinin amacı, otizmli bireyin sosyal ve bireysel yeteneklerini geliştirmektir. Bu amaçla davranışsal eğitim ve özel terapiler uygulanır” dedi. Fadime Laleli

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Bu web sitesi Flatinium Agency tarafından tasarlanmıştır