Yerköy Haber Gazetesi

YERKÖY HIZLI TRENİN MERKEZİ OLACAK!

YERKÖY HIZLI TRENİN MERKEZİ OLACAK!
09 Haziran 2023 - 18:55

Kayseri Yüksek Hızlı Tren Projesi, Yerköy’den başlayacak. Başka bir proje ile Samsun-Çorum hattı, Kırşehir-Nevşehir-Antalya hattı da Yerköy’de yapılacak istasyona bağlanacağı belirtildi.

Ankara-Yozgat-Sivas bağlantılı Yüksek Hızlı Tren güzergahında bulunan Sekili bölgesindeki istasyonun, daha sonraki dönemlerde yapılması planlanan Ankara-Kayseri, Samsun-Çorum-Ankara, Kırşehir-Nevşehir-Antalya hatlarının bağlantı noktası olacağı kaydedildi.

Ankara-Yozgat-Sivas bağlantılı hızlı trenin hizmete sunulmasının ardından, ilk etapta Kayseri hattının ihalesi yapılarak çalışmalara başlanılacak. Geçtiğimiz yıl temeli atılan Yerköy-Kayseri Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı Projesi için Kayseri, Nevşehir ve Yozgat’ın bazı ilçelerinde acele kamulaştırma yapılmasına yönelik Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, Yerköy-Kayseri Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı Projesi’nin belirlenen iş programına ve taahhüt edilen sürelere uygun şekilde tamamlanması ve dış kaynaklı kredi temininde aksama yaşanmaması amacıyla ihtiyaç duyulan bazı taşınmazlar ile muhdesatı acele kamulaştıracak.

Bu kapsamda, hızlı tren hattı güzergahında bulunan Kayseri’nin Kocasinan, Nevşehir’in Kozaklı, Yozgat’ın Boğazlıyan, Şefaatli, Yenifakılı ve Yerköy ilçelerindeki bazı köy ve mahallelerde kurum tarafından acele kamulaştırma yapılacak.

Ankara-Kayseri arası ulaşım süresini 7 saatten 2 saate düşürecek, 142 kilometre uzunluğundaki Ankara-Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı’nın temeli geçtiğimiz yıl atılmıştı.

Yozgat’ın Yerköy ilçesindeki Yerköy YHT Garı ile Kayseri arasında yapılacak Yerköy-Kayseri yüksek standartlı demir yolu, tamamlandığında Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demir Yolu ile entegre olacak. Çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olacak hattın devreye girmesiyle mevcut konvansiyonel demir yoluyla 7 saat olan Ankara-Kayseri ulaşım süresi 2 saate inecek. Haber Merkezi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Bu web sitesi Flatinium Agency tarafından tasarlanmıştır