Yerköy Haber Gazetesi

Yerköy’de “Gaziler Günü” kutlandı

Yerköy’de “Gaziler Günü” kutlandı
19 Eylül 2022 - 15:14

19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi Yerköy’de de çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Haşim Kılıç Mahallesi Kırşehir Caddesi Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması ile başlayan tören, İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunda bulunulması ile devam etti.
Törene, Yerköy Kaymakamı Muharrem Coşkun, Belediye Başkanı Ferhat Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Barış Çetin, İlçe Emniyet Müdürü Adem Dülger, Jandarma Üsteğmen Özgür Sözen, Şehit Aileleri Derneği Başkanı Ahmet Kepir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hamza Ergül, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, daire amirleri, askerler ve vatandaşlar katıldı.
Kıbrıs Gazisi Osman Özdemir, törende yaptığı konuşmada 19 Eylül Gaziler Günü’nün 101’inci yıl dönümünü gururla kutladıklarını söyledi.
‘Milletlerin tarihlerinde gurur günleri vardır ama Türk Milleti’nin gurur günleri hepsinden fazladır’ diyen Özdemir, konuşmasına şöyle devam etti:
“Haklarını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz Şehit ailelerimiz ve Gazilerimiz. Türk Milleti şanlı tarihi boyunca tüm zorluklara karşı hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini cani pahasına korumayı ilke edinmiş, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymış, bu fedakârlığın karşılığında girdiği her mücadeleden zaferle çıkmıştır. Bugün, kahraman gazilerimize vefa duygularımızı ifade etmek için önemli bir fırsattır. Ülkemizin her karış toprağına kanlarını akıtarak tarihimizi altın sayfalara yazdıran, vatanını ve kutsal saydığı değerleri korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen gazilerimiz, ülkemizin medeğeri iftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir. Ülkenin her karış toprağına terini ve kanlarını akıtarak tarihe altın sayfalar yazdıran, Türkiye Cumhuriyetinin sonsuza kadar yaşamasının en büyük teminatı gazilerimizin,19 Eylül Gaziler Günü’nü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşamaktayız. Bu Duygu ve Düşüncelerle, Kahraman Gazilerimizin, 19 Eylül Gaziler Gününü Kutlar, Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Silah Arkadaşları, Vefat etmiş Gazilerimize ve Tüm Şehitlerimize Allah’tan Rahmet, Hayatta Olan Gazilerimize de Sağlıklı uzun ömürler dilerim.” dedi.
Gazilik kavramı Türk örf ve geleneğinde öyle önemli bir yere sahip olduğunu ifaden Yerköy Belediye Başkanı Ferhat Yılmaz ise, “Milletimiz Osmanlı Devleti’nin kurucusu I. Osman ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazi’ unvanı verildi. Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olan Sakarya Meydan Muharebesi’nde, işgalci Yunan ordusu ağır bir yenilgiye uğratılmış ve elde edilen bu zaferden dolayı Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’e, 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Millet Meclisi tarafından ‘Mareşal’ ve ‘Gazi’ unvanları verilmiştir. Kahraman Mehmetçiğimiz, tarih boyunca canını vatanımıza siper etmiştir. Bizler bugün barış ve huzur içerisinde yaşayabiliyorsak, bunu aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Eylül Gaziler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlıklı, mutlu ve huzurlu ömürler diliyorum.” şeklinde konuştu.
Gerçekleşen tören sonrasında, Şehitlik ziyaret edilerek şehitlerimizin ruhlarına ithafen Kuranı Kerim tilaveti okundu.
Tören sonrasında Gazi ve Şehit Aileleri ve daire amirleri öğlen yemeğinde bir araya geldi. Fadime Laleli

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Bu web sitesi Flatinium Agency tarafından tasarlanmıştır