Yerköy Haber Gazetesi

Yerköy’den deprem bölgesine 22 ton yem sevkiyatı yapıldı

Yerköy’den deprem bölgesine 22 ton yem sevkiyatı yapıldı
17 Şubat 2023 - 14:41

Tarım ve Orman Bakanlığınca deprem bölgesinde hayvan çadırı, yem ve mama dağıtımı devam ediyor. Yozgat’tan da çok sayıda deprem bölgesine hayvan yemi gönderilirken Yozgat’ın Yerköy ilçesinden Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından deprem bölgesine 22 ton yem sevkiyatı yapıldı.

Yerköy Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, ‘’Deprem afetinden etkilenen yetiştiricilerimiz için hayvan yemi yardımları devam ediyor. Yerköy İlçemizde faaliyet gösteren yem bayilerimiz ve üreticilerimizin katkısıyla deprem bölgesine 22 ton hayvan yem sevkiyatı gerçekleştirilmiştir. Desteklerini esirgemeyen Yerköylü üreticilerimize teşekkür ederiz. Çiftçilerimizin ve yetiştiricilerimizin her daim yanındayız. Tüm zorlukları birlikte aşacağız’’ denildi.
DESTEKLER DEVAM EDİYOR
Tarım ve Orman Bakanlığınca deprem bölgesinde hayvan çadırı, yem ve mama dağıtımı devam ediyor. Yozgat’tan da çok sayıda deprem bölgesine hayvan yemi gönderilirken, ülke genelinde Bin 523 hayvan çadırı, 5 bin 863 ton hayvan yemi ile 43 ton mama gönderildiği bildirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘’Tarım ve Orman Bakanlığınca, deprem felaketi yaşanan 10 ilde, ahırı zarar gören afetzedelere hayvan çadırı ve yem dağıtımı devam ediyor. Veteriner hekimler sahada depremzedelere ait ve sahipsiz hayvanların tedavi ve kontrolünü sürdürüyor. Ayrıca sahipsiz hayvanlara mama desteği sağlanıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ekiplerinin yanı sıra gönüllüler tarafından, deprem bölgesinde afetten etkilenen vatandaşlara yönelik çalışmalar AFAD koordinasyonunda yürütülüyor. Bu kapsamda, afet bölgesinde, depremden dolayı telef olan hayvanlar ve yıkılan ahırlar tespit ediliyor. Bölgeye sevk edilen hayvan çadırları, daha sonra Bakanlığa bağlı ekipler tarafından monte ediliyor. Bugüne kadar deprem bölgesine barınakları zarar gören hayvanlar için bin 523 adet hayvan çadırı gönderildi. Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda ve gönüllülerin de desteğiyle afet bölgesine 5 bin 863 ton hayvan yemi gönderildi. Ayrıca, depremden etkilenen sokak hayvanlarının bakım ve beslenmeleri için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü koordinasyonunda temin edilen 43 ton mamanın dağıtımı devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı personeli veteriner hekimlerin yanı sıra gönüllü veteriner hekimlerin de desteğiyle deprem afetinden etkilenen bölgelerde hayvanların tedavi ve kontrolleri de yapılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığınca afet bölgesinde ihtiyaçların karşılanması amacıyla hayvan çadırı ve yemi ile mama sevkiyatı koordineli şekilde sürüyor’’ ifadelerine yer verildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Bu web sitesi Flatinium Agency tarafından tasarlanmıştır