Yerköy Haber Gazetesi

Camilerde saflar yeniden sıklaşıyor

Camilerde saflar yeniden sıklaşıyor
13 Kasım 2021 - 15:30
Cami ve mescitlerde eski sisteme dönülmesi için genelge yayınlandı.
Koronavirüs salgını gerekçesiyle 1,5 yılı aşkın süredir cemaatlerde saf düzenine izin verilmiyordu.
Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden, Türkiye’de ilk koronavirüs vakası sonrasında cami ve mescitlere tedbir ve kısıtlama getirildiğini hatırlatarak, temizlik ve maske kurallarına uyulmak kaydıyla cami ve mescitlerde cemaatle kılınan farz namazların normal saf düzenine geçilmesine karar verildiğini söyledi.
İl Müftüsü Gülden, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından cami ve mescitlerde saf düzenine ilişkin genelge yayımlandığını ifade etti.
Koronavirüs salgını nedeniyle 1 buçuk yıldır cami ve ibadethanelere getirilen “saf düzeni” için yeni kararlar alındığına değinen İl Müftüsü Gülden, saflar yeniden sıklaştırılacağını kaydetti.
Korona virüs tedbirleri kapsamında camilerin 74 gün kapalı kaldığını ve saf arasına boşluk verildiğinin altını çizen İl Müftüsü Gülden, genelge ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Covid-19 algını kapsamında vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla 13 Mart 2020 tarihinden itibaren cami ve mescitlerde Başkanlığımızca gerekli tedbirler alınmış, gerek din görevlilerimiz gerekse vatandaşlarımız tarafından konuya gereken hassasiyet gösterilmiş, ilgili kurumlarca malum olduğu üzere cami ve mescitlerde salgın kaynaklı problem yaşanmamıştır. Kış şartları sebebiyle açık alanlarda namaz kılma imkanı kalmaması, ülke genelinde 18 yaş ve üstü nüfusun büyük oranda aşılanması ve toplumumuzun salgın tedbirlerine riayet konusunda alışkanlık kazanmış olması göz önünde bulundurularak yeni düzenlemenin yapılması gerekli görülmüştür. Bu itibarla temizlik ve maske kurallarına uymak kaydıyla cami ve mescitlerde cemaatle kılınan farz namazların normal saf düzenine göre eda edilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini arz/rica ederim.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Bu web sitesi Flatinium Agency tarafından tasarlanmıştır